st25112020

středa, 05 září 2018 09:07

Podzimní jídelníček: Tělo začínáme prohřívat kořením a kvalitním masem

Magdaléna Mikulandová, přední česká výživová poradkyně a průkopnice metody Metabolic Balance v Česku, doporučuje s příchodem podzimu malou změnu jídelníčku tak, abychom neztratili tolik důležitou vitalitu a nenabírali s příchodem zimy na váze. Radí, jakými potravinami organismus prohřívat a proč se vyvarovat nadměrné konzumaci ovoce.

 

1.) Příchod podzimu s sebou nese snižování teplot, tělo tak potřebujeme prohřívat zevnitř, do jídelníčku proto začínáme zařazovat potraviny, které vyvolávají teplo: například koření jako je zázvor, pepř či kurkuma. Častěji vaříme polévky a doplňujeme teplé snídaně.

2.) Ovoce je i na podzim velikým lákadlem, jelikož sezónní nabídka je široká. Lidé se mnohdy domnívají, že ovoce je velmi zdravé – ano, pro zdraví organismu je nezbytné, vždy však v rozumných dávkách. Konzumace ovoce totiž zahrnuje vysoký příjem cukru, často tak zbytečně zvyšujeme hladinu inzulínu v krvi, dochází k nedostatečnému využití cukru a s tím souvisí možné nabírání váhy či komplikace spojené s nadbytkem cukru v krvi (Diabetes mellitus II).

3.) Podzim přináší pestrou nabídku zeleniny, která je ve stravě vítaná celoročně. Pro chladné měsíce se skvěle hodí dobře zpracované hovězí maso, které je pro mnoho lidí během léta zbytečně těžké. V podzimních dnech do jídelníčku zařadíme pokrmy z luštěnin, což je perfektní zdroj bílkovin, navíc velmi chutnou a lehce stravitelnou formou.

4.) Na podzim je vitalita přímo úměrná stravě. Pokud je jídlo pestré a konzumujeme ho v přirozeném množství, vitalitu si udržíme i v době studených měsíců. Pomáhá také pozitivní mysl, s níž po prázdninách lehce navyknete pracovnímu tempu. Neméně prospěšný je sport a setkávání s přáteli během prodlužujících se podzimních a zimních večerů.

Program Metabolic Balance byl specialisty vyvinut v roce 2002 pod hlavičkou respektované německé kliniky. Od té doby pomohl statisícům lidí, kteří dosáhli optimální váhy, úspěšně si ji udrželi a navíc se zbavili mnoha zdravotních obtíží (lymfatické otoky, alergie, krevní cukr – glykémie, vysoký tlak, cholesterol, kožní problémy, problémy spojené s

klimakteriem, migréna, zažívací obtíže, problémy se spánkem ad.). Podmínkou velké úspěšnosti této metody je fakt, že na zdolávání případných úskalí nejste sami. Každý účastník Metabolic Balance je během celého programu doprovázen odborně vyškolenými certifikovanými poradci z řad lékařů, lékařů alternativní medicíny či odborníků na výživu. V Praze osvědčené kurzy hubnutí s programem Metabolic Balance nabízí Studio pro ženy (i pro muže) ve Vodičkově ulici, vedené zkušenou výživovou odbornicí Magdalenou Mikulandovou.

„Metoda Metabolic Balance není jen pro tlusté nebo hubené. Je pro všechny lidi, kteří mají zájem zlepšit svůj zdravotní stav, zbavit se potíží, které je denodenně obtěžují, chtějí předcházet zbytečnému stárnutí anebo hledají správný životní styl, který by byl opravdu vhodný právě pro ně,” říká Magdalena Mikulandová. „Nejde totiž o dietu ani hladovění, jde o poznání sama sebe a svého těla a o rozumnou spolupráci mozku, našich přání a chutí a našeho těla a následně celkového zdraví. Myslím, že se mnou bude většina lidí souhlasit, když řeknu, že nesleduji, zda se dožiji o rok déle, ale jak kvalitně budu žít svůj život,” dodává.

 

Další zajímavé články v této kategorii: « Když se plastika nepovede.... Trhat zuby moudrosti? »