14062024

Zdraví

Těhotenství je fascinující období, během kterého dochází k mnoha změnám v těle ženy. Od rozšíření dělohy, hormonálních výkyvů, až po změny v kardiovaskulárním a trávicím systému, těhotenství ovlivňuje celé tělo od hlavy k patě. Zatímco některé změny, jako rostoucí bříško a prsa, jsou viditelné, mnoho dalších probíhá uvnitř a často zůstává nepovšimnuto. Tyto úžasné procesy připravují tělo na příchod nového života a každá žena je prožívá individuálně. Přestože se na povrchu mohou jevit podobně, každý zážitek těhotenství je jedinečný a vyžaduje, aby se žena připravila fyzicky i psychicky na všechny změny, které ji čekají.

Specifickou skupinou v péči o citlivou pokožku jsou předčasně narozené děti. Přicházejí na svět nezralé, jejich kůže je tenká až průsvitná a velmi citlivá. Své o tom ví i Lucie Žáčková, předsedkyně a výkonná ředitelka neziskové organizace Nedoklubko. Denně se setkává s nedonošenými miminky a sama porodila 15 týdnů před termínem.

Období chřipek a nachlazení obvykle trvá od podzimu až do jara, vyhnout se mu přitom nemusí být vždy snadné. Naštěstí existuje několik způsobů, jak podpořit naši imunitu. Významnou látkou pro takovou podporu může být právě vitamin C. Podporuje správné funkce imunitního systému a může zkrátit dobu trvání a závažnost příznaků u virových respiračních onemocnění. Jaké další benefity se s vitaminem C spojují, a jak ho lze doplňovat v rámci naší stravy, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren .

Česká oční chirurgie patří ke světové špičce. Kliniky se pyšní pokrokovým vybavením a ceny zákroků jsou v porovnání s jinými zeměmi ekonomičtější. To jsou hlavní důvody, proč české oční kliniky navštěvuje stále větší počet zahraničních pacientů. Výjimkou nejsou ani pacienti ze zemí vzdálených tisíce kilometrů.

neděle, 05 listopad 2023 19:48

Sexuální turistika pohledem infektologa

Na dovolené v exotických destinacích lidé často ztrácejí zábrany a po hlavě se vrhají do letních dobrodružství, včetně těch sexuálních. Co všechno si pak mohou přivézt zpět domů popisuje MUDr. David Jilich, infektolog a vedoucí Národního HIV/AIDS centra na Klinice infekčních nemocí FNB a 1., 2. a 3. LF UK.

Každý člověk, jen s výjimkou jednovaječných dvojčat, si nese svou jedinečnou genetickou informaci. Ta definuje náš vzhled a stavbu těla, předurčuje náchylnost k nemocem a dotváří celkový charakter. Dokonce i naše vlohy, silné a slabé stránky nebo pohled na svět jsou z podstatné míry ovlivněné geny. Dvoušroubovice DNA, jež je úložištěm genetické informace, o nás často prozradí víc, než bychom sami chtěli. Třeba to, zda máme sklony k depresi, obezitě či alkoholismu. Že nevěříte? Proto jsme si pro vás připravili hned pět zajímavostí ze světa genetiky, které vás určitě překvapí.

Málokdo si umí představit vaření bez skvělých pomocníků, jakými jsou sůl a pepř. Už od pradávna se říká, že sůl je nad zlato, ale takový pepř můžeme právem nazvat králem koření. Dá totiž nejrůznějším pokrmům pořádný šmrnc. Cesta z rostliny až k nám do kuchyně není jednoduchá, na jejím konci nás ale čeká chuťový zážitek, který navíc prospívá našemu zdraví. Jaké existují varianty pepřů, v čem se liší a který pepř je nejkvalitnější?

úterý, 14 březen 2023 21:54

Jak nejlépe pečovat o nová prsa

Nová prsa. Čím dál běžnější zákrok, na nějž si dnes ženy šetří častěji než na novou kabelku. Dnes už si značkovou tašku můžete půjčit třeba jen na týden a ulehčíte jak své peněžence, tak životnímu prostředí. Možná se jednou dostaneme do situace, kdy si i ten nový dekolt budete moci pořídit jen na konkrétní událost. Do té doby ale musíte počítat s tím, že vám (ideálně) na pár desítek let zůstane. Připravili jsme si pro vás pár tipů, jak o něj pečovat první den, první týden, první měsíc a první rok.

Větvičky s roztřepenými konci, kartáčky ze zvířecích štětin nebo ultrazvuková technologie vyvinutá v 90. letech. To všechno jsou důležité milníky v historii jedné z nejběžnějších denních aktivit: čištění zubů. Čím si je čistili Egypťané, proč pasta obsahovala drcené skořápky od vajec a jakou roli dnes v dentální hygieně hrají technologie?

středa, 30 listopad 2022 21:37

Podzim a zima ve wellness náladě

Chladné měsíce přímo vybízí k co možná největšímu pohodlí. Zachumlat se do hřejivé deky, zapálit vonné svíčky a s knížkou či horkým nápojem v ruce si užívat příjemné chvíle. Ač je venku možná chladno, mlhavo či přímo sychravo, díky nové kolekci čajů Biogena Wellness selection můžete vše hodit za hlavu. Prožijte přicházející chmurné počasí ve společnosti speciálně namíchaných čajových směsí z Českých Budějovic, se kterými se budete cítit opravdu well.

Strana 1 z 30