22032019

Cestování

Osm procent lidí v produktivním věku žije v České republice single životem. Podle psychologů mají jedinci žijící samostatně větší potřebu poznávat nové trendy. V poslední době také ve zvýšené míře vyrážejí sami za novými zážitky do zahraničí. Sólo cestování začíná být trendem u nás i v Evropě. Dovolená o samotě navíc dle odborníků přispívá k rychlejší psychické regeneraci i efektivnějšímu utříbení myšlenek.

Nechte se okouzlit bohatstvím světa orchidejí. Zavítejte do skleníku Fata Morgana, kde dnes odstartovala letošní nejočekávanější výstava inspirovaná krásou rostlinného těla. Návštěvníky seznámí s mnohými překvapivými tvarovými výstřelky i orchidejovými nej.

 Již několik let se děčínský zámek drží na prvním místě v počtu návštěvníků památek severních Čech. Od povodní v roce 2013 návštěvnost trvale stoupá. Udržet zájem lidí ale není snadné, protože dnešní návštěvník je stále náročnější a v rámci svých výletů vyžaduje aktivity, dobrodružství, poznání, originálnost.

Mladí plzeňští cestovatelé Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek na konci loňského roku ukončili téměř devítiměsíční dobrodružnou cestu po stopách legendární dvojice Miroslav Zikmund & Jiří Hanzelka. Ti v letech 1959–1964 projeli ve vozech Tatra 805 Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu.

Mladí plzeňští cestovatelé Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek na konci loňského roku ukončili téměř devítiměsíční dobrodružnou cestu po stopách legendární dvojice Miroslav Zikmund & Jiří Hanzelka. Ti v letech 1959–1964 projeli ve vozech Tatra 805 Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu.

Projet Dillí na cyklorikše, projít se se lvy v Zimbabwe a prochodit Oslo po stopách detektiva Harryho Holea – čtěte o netradičních zážitcích po celém světě.


1. Bílou jachtou mezi dračí skály

Jednou z největších atrakci Vietnamu jsou dračí útesy Halong Bay, nechybí na seznamu UNESCO. Unikátní možnost, jak je poznat a objevit, představuje projížďka na bílé pronajaté jachtě: tropické moře, čerstvé krevety grilované přímo na palubě a kvalitní bílé víno. Dračí útesy Halong Bay se dají navštívit i během jednodenního výletu z Hanoje, ale mnohem větší zážitek je zůstat zde jednu nebo dvě noci.

 

2. Sami na Velké čínské zdi

Mao Ce Tung prohlásil: muž, který nevystoupil na Velkou čínskou zeď, není skutečný chlap. A prý je to i jediná stavba viditelná z měsíce. Ani jedno, ani druhé není pravda, ale to jí nic neubírá na kráse. Procházka po Velké čínské zdi, spousta schůdků, úžasné výhledy a stavba, která ztělesňuje tisíce let čínské kultury, jsou nezapomenutelným zážitkem. „Doporučuji vyrazit z Pekingu velmi brzy ráno, vybrat si méně exponované místo a vyhnout se davům. Budete mít zeď jen pro sebe,“ říká Jozef Zelizňák.

 

3. Po Dillí na cyklorikšách

Staré Dillí v Indii je samostatný vesmír jako vystřižený z absurdního filmu. Vstoupíte do chaotického labyrintu tohoto výjimečného místa, na cyklorikšách objevíte svět, co se nemění už stovky let. Je však nutné tvrdě vyjednávat a dopředu si dohodnout program (ale klidně se nechte vzít i do obchodu s tradičními korálky). Nejlepší je začít u mešity Jama Masjid, pokračovat úzkými uličkami k džinistickému chrámu a odkud na náměstí Chandni Chowk, kde jsou zajímavé trhy.

 

4. Na koních skalním městem Petra

Jeden z novodobých divů světa a perlu Jordánska můžete prozkoumat z koňského sedla. Po návštěvě všech top atrakcí této legendy Blízkého východu doporučujeme zdatným turistům treking k Aaronové hrobce. U hrobky bratra Mojžíše nebývá nával.

 

5. Procházka se lvy

Procházka se psem je běžná věc. Už jste ale někdy venčili lva? To můžete zažít na Viktoriiných vodopádech v Zimbabwe. Nebudete litovat. Absolutní zážitek a dokonalé fotografie pro Instagram…. Lev je doopravdy velmi krotký a není se čeho bát. Přesto každému silně buší srdce.

 

6. Grand Canyon v USA

Postavit se na okraj Grand Canyonu ve Spojených státech je úchvatný zážitek. Ale co se navíc projít po proskleném chodníku 1100 metrů nad řekou Colorado a podívat se na dno tohoto největšího kaňonu světa přes průhledné sklo? „Srdce buší tak, že chce vyletět z hrudi. Nebojte se, že se to proboří, chodník, který leží v západní části kaňonu, je stavěný na nosnost 747 letadel,“ říká Jozef Zelizňák.

 

7. Sedm pláží na Kubě

Na Kubě vyrazte dále než jen do turistického ráje Varadero. Kromě Havany a dalších míst se vyplatí objevit i další krásné pláže rozmístěné po celém ostrově svobody. U města Trinidad u Karibiku je to pláž Ancón. „Playa“ Paraíso se nachází na ostrově Cayo Largo, playa Esmeralda leží u města Guardalavaca. Hlavním mottem Kuby je užívat si života, tak do toho.

 

8. Vrtulník v Rio de Janeiru

Nikde jinde nemáte důvod překonat strach z letu vrtulníkem a podívat se na město shora. Od tohoto dne budete závidět ptákům. Vrtulníky startují z místa pod vrcholem Cukrové homole a na výběr máte od krátkých letů, v rámci kterých obletíte homoli i sochu Ježíše Krista, až po hodinové lety nad celým regionem.

 

9. Síň slávy v Torontu

Fanoušci hokeje se musejí v kanadském Torontu zastavit v hokejové síni slávy. I Česko a Slovensko v nich má své zástupce – Dominika Haška, Stana Mikitu a Petera Šťastného. Vkusně zařízená expozice v centru Toronta a slavný Stanleyův pohár zde rozbuší srdce každého fanouška. Mají zde patnáct výstavních síní a 5000 m2 lásky k hokeji.

 

10. Jo Nesbø a jeho Oslo

Milovníci norských detektivek se v Oslu mohou vydat po stopách svých románových hrdinů. Začít je možné na ulici Sofies gate, kde bydlel Harry Hole, podíváte se do luxusní čtvrtě Holmenkollen k jeho milované Ráchel. Na večeři se můžete zastavit u Schrødera, kam se do překvapivě příjemné hospůdky chodil Harry Hole opíjet.

pátek, 28 prosinec 2018 10:30

Netradiční zážitky po celém světě

Projet Dillí na cyklorikše, projít se se lvy v Zimbabwe a prochodit Oslo po stopách detektiva Harryho Holea - čtěte o netradičních zážitcích po celém světě.

V příštím roce bude zahájena stavba vodovodu, který bude do Botanické zahrady hl. m. Prahy přivádět vodu na závlahu rostlin z Vltavy. Vodovod z Vltavy znamená pro botanickou zahradu řešení problému se zdrojem vody a zároveň i úsporu spotřeby drahé upravené, pitné vody. Důležitým hlediskem je také kvalita dodávané vody. V extrémně suchém počasí navíc hrozí nedostatek vodovodní vody a omezení zalévání zahrad, což by mohlo způsobit obrovské a nenapravitelné škody na sbírkách rostlin.

středa, 19 prosinec 2018 13:30

Kde si v zimě užívají české herečky!

Krásné české hory v kombinaci s tím nejlepším z evropského designu. Přesně takovou atmosféru si do Pece pod Sněžkou přišla vychutnat Aňa Geislerová, Mahulena Bočanová, Markéta Hrubešová, Anna Kadeřávková, Sara Sandeva nebo Iveta Vítová, která s manželem vlastní jeden apartmán. Právě v tomto půvabném městečku proběhlo otevření Aparthotelu Svatý Vavřinec. A herečky si svůj pobyt užily se vším, co k horám patří!

pondělí, 17 prosinec 2018 08:13

Jak se slaví Vánoce v zahraničí?

Vánoční přípravy jsou v plném proudu. Zatímco většina Čechů shání stromeček, pod který bude moct Ježíšek přinést dárky, v zahraničí to vypadá úplně jinak. Jiný kraj, jiný mrav a v případě oslav Vánoc to platí dvojnásob. Umíte si představit Štědrý večer bez bramborového salátu? Pokud ne, určitě vás překvapí, co si dopřávají na Vánoce jinde. 

Strana 1 z 20