st25112020

čtvrtek, 30 srpen 2018 01:00

Když se plastika nepovede....

Nejproblematičtější plastiky bývají s problémovými pacientkami či pacienty. Každý plastický chirurg by měl při úvodním pohovoru – konzultaci – velmi pečlivě zvážit, zdali jeho pacientka nebo pacient má takové požadavky, které jsou splnitelné. 

Poměrně často se stává, že přijde někdo s určitou představou, která je naprosto nereálná a operovat takového člověka je velmi nevděčné a často vede k problémům.

 

My zkušení již víme, kterému klientovi se raději obloukem vyhnout a opravdu je mnohdy lépe takového pacienta odmítnout.

 

Často se tito lidé odvolávají na vyčteninky z internetu. Internet je skvělé informační medium, ale občas jsou informace na něm uvedené velmi zavádějící až zcela nepravdivé a bývá obtížné to někdy vysvětlit. Plastický chirurg by měl vždy velmi pečlivě zvážit, zdali požadavky dokáže splnit a když tomu tak není, raději neoperovat. Někdy je to ale opravdu složité a ne nadarmo se říká, že největším uměním plastického chirurga je odmítnout pacientku.

 

Setkal jste se někdy s nepovedenou plastikou?

 

Samozřejmě. Bohužel současná legislativa je taková, že umožňuje pouštět se do operací plastické chirurgie i ne zcela erudovaným a v plastické chirurgii neatestovaným lékařům. Výsledky bývají občas hodně smutné a náprava velmi obtížná.

Samozřejmě, že i zkušenému a atestovanému plastickému chirurgovi někdy něco nevyjde, ale to už je určité riziko každé operace.

 

Co se s nepovedenou plastikou dá dělat? Pomůže nová operace?

 

Téměř vždy se něco dělat dá. Nová operace může zjednat nápravu, ale možnosti jsou zcela individuální a vždy se vztahují ke konkrétnímu případu.

 

Jak často se stane a z jakého důvodu, že se plastika nepovede?

Důvodů může být celá řada, ale zkušený plastický chirurg má, nebo by měl mít, komplikací minimálně. Zaručit ale pacientovi stoprocentní výsledek nikdy nelze a občas k nezdaru dojde.

 

Staré chirurgické přísloví praví, že chirurg, který tvrdí, že nemá nikdy žádnou komplikaci, buď lže, nebo neoperuje.

 

Co by měl člověk dělat při výběru plastického chirurga, čím se řídit?

 

Základním kritériem je atestace z plastické chirurgie. Lékař, který nemá atestaci z plastické chirurgie by tyto zákroky neměl provádět a svěřit se mu do rukou je určitý hazard.

 

Dalším dobrým vodítkem je členství plastického chirurga ve Společnosti estetické chirurgie České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, kde je uveden seznam lékařů, certifikovaných v estetické medicíně. Najdete na internetu na stánkách : aps.cls.cz.

 

Říká se, že nejtěžší na celé operaci plastické chirurgie je výběr plastického chirurga a tak na tento dotaz často odpovídám slovy Písma :

 

„Podle skutků jejich poznáte je“…..

 

MUDr.Svatopluk Svoboda

plastický chirurg a vedoucí lékař, 1.kolínské sanatorium

www.svatopluksvoboda.cz