14062024

neděle, 13 listopad 2022 21:11

Perníkový chlebíček promazaný zavařeninou

Obdobně jako je tomu u vánočních druhů cukroví i pro perník je více než typická vůně skořice, anýzu, badyánu, muškátového oříšku a samozřejmě hřebíčku. Navíc by měl být při každém soustu krásně vláčný a s chutí medu. Málokoho by však napadlo přidat do perníkové směsi koření navíc špetku pepře, která mu dodá ten správný ráz.

Ať už se rozhodnete péct se svými dětmi perníčky letos před Vánoci, nebo je budete chtít odměnit perníkovou sladkou tečkou kdykoliv během školního roku, vsaďte na netradiční směs perníkového koření z edice Světová. Ta zaručeně ochutí jakýkoli sladký dezert, po kterém se jen zapráší.

Perníkový chlebíček promazaný zavařeninou

Suroviny: 100 g moučkového cukru

2 vejce 4 lžíce medu 300 g hrubé mouky 1 lžička jedlé sody 1 lžička Perníkového koření Vitana edice Světová strouhaná kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu 200 ml mléka 150 g pikantní zavařeniny (malinové, višňové, rybízové, šípkové) máslo na vymazání formy mouka nebo strouhanka na vysypání formy

Na polevu: 150 g hořké čokolády (75%) 2 lžíce bílého řeckého jogurtu

Popis: Chlebíčkovou formu vymažeme máslem a vysypeme moukou nebo strouhankou. Troubu předehřejeme na 180 °C. Cukr prošleháme s vejcem a medem na hladkou pěnu. Vmícháme mouku, jedlou sodu, koření a citronovou kůru, přiléváme mléko a šleháme. Vznikne hladké, husté těsto. Vlijeme ho do připravené formy, uhladíme a pečeme v předehřáté troubě asi 30 minut, až špejle zapíchnutá do středu vyjde ven čistá a suchá. Perník necháme ještě 10 minut chladnout ve formě, pak ho opatrně vyklopíme a necháme zcela vychladnout. Na polevu rozehřejeme čokoládu ve vodní lázni – nalámeme ji do misky, tu postavíme na hrnec s vodou tak, aby se dnem nedotýkala hladiny, a vodu zahříváme k varu. Do rozpuštěné čokolády vmícháme řecký jogurt. Perník dvakrát podélně prořízneme a potřeme zavařeninou. Seskládáme a nakonec jej přelijeme čokoládovou polevou.