po03082020

pátek, 09 srpen 2019 07:42

Trojská botanická zahrada pořádá víkendový gurmánský festival

O tom, že pivo a květiny spolu souzní v dokonalé harmonii, se přesvědčíte o víkendu 17. a 18. srpna v trojské botanické zahradě. Po oba dva dny od 9.00 do 19.00 hodin se v Ornamentální zahradě představí malé české pivovary. Vybírat můžete z nabídky pivovarů Němý medvěd, Strašák, Trilobit a dalších. Pochutnáte si na křehkém mase, delikátních sýrech a jiných lahůdkách.

Novinářka a autorka květinových kuchařek Jana Vlková prozradí, jaké pikantní kvítí se k tomuto lahodnému moku nejlépe hodí, a sládek z pivovaru Bad Flash Beers vás svým vyprávěním uvede do tajů vzniku „českého zlata“. Svou tvorbu představí herec a písničkář Václav Koubek i vítěz druhé řady soutěže Česko hledá SuperStar Vlasta Horváth. Nenechte si ujít svátek piva v Troji.

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a zbylé letní dny je třeba si náležitě vychutnat. Trojská botanická zahrada pro své návštěvníky připravila víkend věnovaný dobrému jídlu a zejména lahodnému pivu z malých českých pivovarů. „Festivaly dobrého jídla i pití v naší zahradě organizujeme pravidelně již čtvrtým rokem a zájem veřejnosti o ně stále roste. Není divu, když rozkvetlá trojská zahrada nabízí neopakovatelné prostředí ideální pro uspořádání pikniku.

Tentokrát se nabídka stánků i program akce točí okolo u nás tolik oblíbeného piva. Pro návštěvníky jsme připravili mimo jiné i kuchařskou show, která představí jedlé rostliny a pochoutky z nich hodící se jako doplněk k tomuto nápoji,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Malé české pivovary mezi květinami

Patříte mezi milovníky chmelového moku? Pravděpodobně ano. Pivo je totiž nejkonzumovanějším alkoholem v České republice a každý Čech vypije v průměru 282 půllitrů ročně. Během Pivního festivalu pořádaného během víkendu 17. a 18. srpna v trojské botanické zahradě si tento nápoj můžete vychutnat v netradičním prostředí mezi rozkvetlými záhony. Představí se zejména malé české pivovary, z nichž některé nejspíš poznáte až zde. Svou produkci nabídne pivovar Bad Flash Beers, Spojovna, Strašák, Kail, Uhříněves, Trilobit, Němý medvěd, historický pivovar Český Krumlov, pivovar Kamenice pod Lipou, Zbraslavská koza, počernický pivovar APE CAFE. Kromě piva včetně pivních speciálů budete moci u některých stánků zakoupit také grilované maso, hotdogy a další pochoutky.

Hladovět rozhodně nebudete, po celý víkend budete moci vybírat z různých dobrot, s nimiž si vybraná piva ještě lépe vychutnáte. Dáte si raději beskydské a tatranské nitě, korbáčiky či nakládané sýry? Zláká vás Mazaný preclík na své vypečené preclíky a tyčinky s náplní? Možná neodoláte sladkým a slaným rohlíčkům a řepánkům z Malé Hané nebo podlehnete specialitám z grilu a šunce od kosti. Nejen vegetariáni si pochutnají na teplých i studených lahůdkách od Govindy.

Jak kombinovat pivo a pikantní rostliny, prozradí sobotní kuchařská show

V sobotu 17. srpna od 11.00 hodin si nenechte ujít show Jany Vlkové nazvanou Pikantní Překvapení Pod Pivo. „Autorka oblíbených Květinových kuchařek a znalkyně jedlého kvítí povede řízenou degustaci rostlin s přípravou studeného pokrmu. Vyrobené kanapky s pomazánkou, zdobené nějakou pikantní květinou, které se hodí i k pivu, budou moci návštěvníci na místě ochutnat,“ uvedla Helena Kymplová, produkční akce Pivní festival v Botanické zahradě hl. m. Prahy.

Chybět nebude ani veselá muzika, která podpoří váš apetit. Ten správný říz dodá vystoupení Řeznické kapely, která bude hrát od 10.00 hodin. Posláním kapely Milkeaters, která vystoupí od 14.00 a od 17.00 hodin je šíření dobré nálady, energie a vášně nejen prostřednictvím hudby, ale i osobitým humorem. Hlavním jmenovatelem jejich vystoupení bude bluegrass a zazní hity známé, neznámé i jejich vlastní. Těšit se můžete také na proslulého písničkáře, harmonikáře, spisovatele, herce a režiséra v jedné osobě Václava Koubka, který vystoupí v sobotu od 15.30 hodin.

Jak vzniká pivo, prozradí nedělní pivní show

Víte, co je to létající pivovar? To se dozvíte v neděli 18. srpna od 13.00 hodin během zábavného a poučného vyprávění o pivovarnictví, druzích piv a pivovarech. Proč právě létající pivovar? To společně s ukázkou a ochutnávkou piva prozradí sládek pivovaru Bad Flash Beers.

Do noty vám zahraje uskupení Švitorka, které vystoupí od 11.00 hodin. V jejich repertoáru najdete jak tradiční lidovky, tak i písničky, které časem zlidověly a staly se součástí naší národní identity.

Od 14.30 hodin se můžete těšit na vystoupení zpěváka, hudebníka a multiinstrumentalisty Vlasty Horváta, jehož kariéru odstartovalo vítězství ve druhé řadě soutěže Česko hledá SuperStar. Návštěvníkům Pivního festivalu v trojské botanické zahradě se svým triem zazpívá písně ze svého nového autorského alba nazvaného Stále nevěřím, které vydal na jaře tohoto roku.

Připraven je i program pro děti, které si vyzkouší malování, třpytivé tetování, pletení barevných copánků a vyrobí si trička.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy srpen – září 2019

Zahrada všemi smysly

do 31. 8.

Areál Střed a Sever

Zažijte letní zahradu všemi smysly! Těšit se můžete na vonná pohlazení pro váš nos i mysl, vyzkoušíte, jak citlivá jsou vaše chodidla na chodníčku z přírodních materiálů, prozkoumáte i zdánlivě neviditelné detaily rostlinných struktur, budete se „prodírat“ bambusovou houštinou, zaposloucháte se do zvuků včelího úlu a zahrát si můžete na unikátní lithofon.

Fotografická výstava – Krása rostlinného těla

do 20. 8.

Celoroční téma krásy rostlinného těla se promítá do letní výstavy fotografií zaměstnanců botanické zahrady, osvěžující prázdninový čas. Makrofotografie rostlinné říše zachycují zajímavé úhly pohledu a překvapivé momenty, u kterých stojí za to se zastavit. Návštěvníkům přiblíží svět rostlin v neobvyklých podobách.

Fotografická výstava

Dlouhodobá výstava u rozhledny ve venkovních expozicích

Na výstavě Zahrada vašima očima můžete vidět 12 oceněných fotografií, které byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Prahy v rámci fotosoutěže pořádané ve spolupráci s firmou ZEISS. Porota vybírala z více než 600 došlých fotografií. Stejnojmenný kalendář na rok 2020 je v prodeji ve stáncích se suvenýry v areálu botanické zahrady.

Zahradou s odborníkem – Letničky

10. 8.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátorky Aleny Novákové. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Klára má svátek

12. 8.

Vinice sv. Kláry

Oslavte s námi svátek Kláry – jak jinak než piknikem na stejnojmenné vinici. A čím nejlépe připít Kláře v její sváteční den? Jedině vínem z naší produkce!

Čtyřlístek sází strom v botanické

14. 8.

od 15.00 do 16.00

Stráň

Kultovní čtveřice spolu se svým tvůrcem Jaroslavem Němečkem vysadí v trojské botanické zahradě svůj strom mišpuli obecnou v rámci projektu Kořeny osobností.

Přijďte své oblíbence podpořit a podívat se, jak jim to jde s rýčem.

Malí i velcí se budou moci s postavičkami vyfotit a děti si odnesou časopis Čtyřlístek.

Pivní festival

17. – 18. 8.

Ornamentální zahrada

Rozmanitá nabídka piv z malých domácích pivovarů spojená s doplňujícím sortimentem jídel a lahůdek k pivu, veselá muzika a příjemná atmosféra lákají po celou dobu festivalu v exkluzivním prostředí botanické zahrady.

Mezinárodní den Rulandského modrého

18. 8.

Vinice sv. Kláry

Pěstování odrůdy Rulandské modré má v Praze dlouhou tradici a v podmínkách botanické zahrady se jí skvěle daří. Od 14.00 hodin bude na terase pod ořechem přichystána volná minidegustace několika vzorků.