po25052020

pondělí, 21 leden 2019 07:06

Mýty a fakta o másle

Mnoho let se tvrdilo, že nasycené tuky obsažené v živočišných tucích a tedy i másle jsou špatné pro naše zdraví. Považovaly se za hlavní příčinu onemocnění srdce, obezity, cukrovky. Nedávný rozsáhlý výzkum však zjistil, že šlo o velké zjednodušení. Otázka „dobrých“ a „špatných“ tuků je daleko složitější.

Například vědec Fred Kummerow, který je považován za průkopníka výzkumu transmastných tuků a jejich vlivu na onemocnění srdce tvrdí, že malé množství je dokonce tělu prospěšné. Jako vždy platí i v tomto případě „všeho s mírou“.

2) Máslo se hodí ke všemu.

PRAVDA

Samozřejmě záleží na chuti každého z nás, ale pravdou je, že máslo použijeme k přípravě slaných i sladkých pokrmů. Za téměř nepostradatelné lze máslo považovat při přípravě ryb, cukroví i některých dezertů.

3) Máslo lze uchovávat v mrazáku.

PRAVDA ALE POZOR!

Máslo můžeme bez potíží zmrazit. I šéfkuchaři tvrdí, že na výsledku to nikdo nepozná. Mléčný tuk je velmi stabilní, takže při správném skladování v mrazu vydrží třeba i rok. Potíž však nastává, pokud zmrazíme už jednou (či vícekrát) zmrazené a zase rozmrazené máslo. Takový to postup se především podle cukrářů odrazí na výsledné chuti. Jako čerstvé zkrátka máslo z mražáku chutnat nebude.

4) Na smažení je nejlepší máslo.

MÝTUS

Běžná másla obsahují zbytky vody (povoleno je až 16 %). Právě mléčné bílkoviny tvoří při vyšších teplotách různé látky, které nepříznivě ovlivňují naše zdraví. Pokud chcete na másle smažit, pořiďte si nebo sami připravte tzv. přepuštěné máslo.

5) Máslo je nutriční zlato.

PRAVDA

Máslo patří mezí přírodní energeticky bohaté potraviny. Právě díky vysokému energetickému obsahu nasytí a pokryje energetickou potřebu organismu i poměrně malým množstvím. Najdeme v něm celou řadu významných vitamínů rozpustných v tucích především A, D, E a K.

Jen másla od lokálních výrobců mohou být skutečně čerstvá

Až si půjdete koupit své máslo, myslete na to, že jen regionální potraviny mohou být skutečně čerstvé. U potravin, které k nám putovaly přes půl světa, je pravděpodobnost, že byly zmražené mnohonásobně vyšší. Proč nekupovat máslo z mléka od českých farmářů? Příkladem takového másla je Tradiční máslo z Moravy prodávané Jaroměřickou mlékárnou. Tady si můžete být jisti, že máslo, stejně jako naprostá většina výrobků, neobsahují žádné zbytečné přísady typu barviv a konzervantů.