14062024

středa, 27 prosinec 2023 22:11

Výstava Bond in Motion: ikonická vozidla slavného agenta k vidění v Praze

Výstava Bond in Motion poprvé v Česku představuje přes 75 exponátů nejen z bohatého vozového parku filmového Jamese Bonda, legendárního agenta britské tajné služby MI6. Slavnostně se otevírá 7. prosince 2023 a potrvá do 31. března 2024. Na celkové ploše téměř 3 000 m2 si v Křižíkových pavilonech B a C na pražském Výstavišti mohou lidé prohlédnout agentova proslulá auta, letadla či plavidla a mnohé další pozoruhodné rekvizity spojené s natáčením filmových bondovek. 

Vůbec první exponát dorazil do Prahy už zkraje letošního podzimu. Šlo o Aston Martin V8 z bondovky Dech života (1987), který byl následně k vidění během říjnové tiskové konference na britské ambasádě. Součástí instalace je také řada zmenšených modelů (kupříkladu zepelín padoucha Maxe Zorina z Vyhlídky na vraždu, 1985), které se při natáčení používaly k vytváření speciálních efektů pro některé akční scény nebo kaskadérské kousky.

Originály každým coulem

U všech vystavených kusů se jedná o originály, každý z nich byl tedy v průběhu posledních šedesáti let skutečně použit jedním z šarmantních představitelů Jamese Bonda, od Seana Conneryho až po Daniela Craiga. A často byly používány skutečně intenzivně.

Například Aston Martin DB5 pro bondovku Není čas zemřít (2021) byl pro natáčení vyroben hned v osmi exemplářích. A pro zmiňovaný Aston Martin V8 byly scény na zamrzlém jezeře v Rakousku tak náročné, že byly třeba hned dvě reálné V8 a dalších pět jejich maket. Spotřeba náhradních dílů během natáčení pak byla natolik enormní, že v továrně Aston Martin došly nárazníky a čelní skla.

Čtyři živly

Tematicky je výstava rozčleněna do čtyř sekcí podle živlů: země, oheň, voda a vzduch. Ty nabízejí nejen Bondova auta či motorky, ale také letadla, helikoptéry nebo plavidla a mnoho dalšího. U každého stanoviště čekají na návštěvníky obrazovky s vybranými scénami z konkrétních filmů, takže lze daný exponát zhlédnout i přímo „v akci". K výstavě vychází také katalog, který je možné na místě zakoupit.

Souhra osudových náhod

„Od dětství jsem velkým fanouškem Jamese Bonda, bondovku Špion, který mě miloval jsem už viděl nesčetněkrát, ale výstava Bond in Motion se mi do života připletla tak trochu náhodou. Na bruselskou výstavu jsem původně vyrazil na oslavu narozenin, během níž jsem byl shodou okolností představen Stephanu Pisanovi, jejímu belgickému organizátorovi. Dali jsme se do řeči a ještě ten večer jsme se rozhodli, že tuhle výstavu spolu přivezeme do Prahy. Rok jsme pracovali na přípravách a já jsem moc rád, že se to všechno podařilo a můžeme konečně brány výstavy otevřít veřejnosti," říká promotér výstavy Nicolas Borenstein.

Protřepat, nemíchat!

Ve fikčním světě Iana Fleminga si Bond vychutnává „protřepaný, ale nemíchaný" koktejl s martini hned v prvním románu Casino Royale, který vyšel v roce 1953. Sean Connery si jej pak poprvé sám explicitně objednává ve filmu Goldfinger (1964). A návštěvníci výstavy si jej samozřejmě budou moci vychutnat také. Součástí prostoru výstavy je rovněž bar The Bond, jehož nabídka zahrnuje i bondovské signature koktejly od barmana Tomáše Kubíčka. Vznikly speciálně pro tuto příležitost a variace na koktejl Vesper Martini mezi nimi samozřejmě nemůže chybět.