po25052020

středa, 14 srpen 2019 06:51

Jak a proč Češi sportují? Náš vztah k pohybovým aktivitám

Proč se Češi věnují sportu nebo naopak z jakých důvodů nesportují? Hýbají se raději sami nebo s ostatními, a jak se motivují? Průzkum odkrývá sportovní návyky Čechů. Podle studie agentury NMS Market Research pro společnost MultiSport se alespoň jednou měsíčně sportu věnuje 70 procent dospělých Čechů.

Každý pátý respondent (19 procent dotázaných) se pravidelně hýbe proto, že se chce cítit dobře, přičemž 16 procentům sport pomáhá udržovat psychickou pohodu či se zbavovat stresu. Pro 14 procent respondentů je pohyb hlavně zábava a necelá desetina takříkajíc trpí pro krásu, tedy chce zhubnout či vyrýsovat svaly. Zvyšování výkonnosti a překonávání fyzických limitů motivuje dalších 9 procent dotázaných.

Za zdravý svůj životní styl přitom považuje jen každý osmý respondent, přesněji 13 procent dotázaných. Téměř polovina z nich (45 procent) přiznala, že jim ve sportování brání nedostatek vůle s tím, že jako hlavní překážku ve zdravějším životním stylu tuto okolnost uvedla čtvrtina respondentů.

Srovnatelný podíl dotázaných omezuje nedostatek času (45 respektive 23 procent) a čtvrtinu zdravotní stav (15 procent jako hlavní důvod). Finanční náročnost limituje čtvrtinu dotázaných, ovšem jen pro 6 procent představuje hlavní důvod, proč nesportují.

 

Další zajímavé články v této kategorii: « Jak David Kraus pomůže psům Italské recepty z hub »