út15062021

úterý, 10 listopad 2020 12:28

3 osvědčené recepty na vánoční cukroví z Valašska

Vanilkové rohlíčky, voňavé perníčky a ořechové hvězdičky k Vánocům na Valašsku patří stejně jako kapr s bramborovým salátem. Jak na to, aby byly správně křupavé, nerozpadaly se a chutnaly opravdu skvěle? Recepty i spoustu praktických tipů vám přináší cukrářka a pekařka Pavla Stoklasová.

 Vanilkové rohlíčky, které se rozplývají na jazyku

„Nešetřete na kvalitním tuku a používejte výhradně máslo. Je sice drahé, ale s levnějšími tuky je těsto jakoby gumové, daleko hůř se s ním pracuje. Mouku před pečením prosívám, aby byla nadýchaná. A velkou roli hraje i kvalita ořechů, které by měly být dobře usušené. Připravené těsto nechte minimálně den odležet v chladnu. Při tvarování rohlíčků naopak postupujte co nejrychleji. Těsto by nemělo být dlouho v kontaktu s rukama, aby si udrželo nízkou teplotu. Když v něm máslo zteplá, roztéká se a škodí to tvaru rohlíčku. Hned po vytažení z trouby ještě horké rohlíčky máčíme ve směsi mletého a vanilkového cukru a pak rovnou ukládáme do krabičky. Čím víckrát se na čerstvě upečené rohlíčky sahá, tím víc z nich cukr opadává a deformují se. Vanilkou nešetřete, na chuti se to vyplatí,“ radí Pavla Stoklasová, která se svými kolegyněmi každý rok v prosinci napeče stovky rohlíčků. A přidává ještě jednu radu: Vanilkové rohlíčky si po upečení musí odpočinout, chutné jsou až zhruba po pěti dnech!

Recept na vanilkové rohlíčky od Pavly Stoklasové 

Potřebujeme: 410 g Babiččiny hladké mouky, 140 g cukru moučka, 240 g másla, 140 g rozemletých ořechů, 1 žloutek (nejlépe z domácího vejce), 20 g vanilkového cukru

Postup:

1. Ze všech surovin vypracujeme těsto a necháme ho ustát v chladnu do druhého dne, poté tvarujeme. Aby se těsto nezahřívalo, pracujeme s ním po částech.

2. Pečeme 10 až 12 minut při teplotě 180 až 200 °C.

3. Hned po vytažení ještě horké obalujeme ve směsi moučkového cukru a vanilkového cukru a rovnou ukládáme do papírových krabic; skladujeme v chladnu.

Perníčky s fondánovou polevou

Existuje celá řada receptů na perníčky. „Většinou se liší jen poměrem surovin nebo volbou tuku – Hery či másla. I já mám samozřejmě receptů více, ale nejvíc se mi osvědčil právě tento. Mám jej od své učitelky vaření z odborné školy. Je zajímavý tím, že se do těsta používá nejen pšeničná, ale částečně i žitná mouka. Perníčky díky tomu vydrží déle měkké a člověk má také pocit, že přece jen mlsá trochu zdravěji,“ říká Pavla Stoklasová s tím, že ke zdobení si zvykla místo běžného bílku s cukrem používat fondán. „Dělá hezčí bílou barvu, lépe se s ním pracuje při zdobení a ozdoba na perníčku je pak odolnější a nepraská, což je zvláště při tvoření jemnějších detailů žádoucí,“ dodává pekařka.

Potřebujeme (suroviny na 2 kg těsta – cca 200 perníčků): 1 200 g hladké mouky (750 g pšeničné, 450 g žitné), 420 g cukru moučka, 250 g Hery, 6 vajec, 8 lžic medu, 3 lžíce kakaa, 1 lžíce perníkového koření, 1 vanilkový cukr, 3,5 lžičky sody, nastrouhaná kůra z 1 BIO citronu

Poleva na perníčky: 400 g fondánu, 1 bílek a 8 kapek citronu

Postup:

1. Mouku prosejeme, promícháme s cukrem, sodou, perníkovým kořením a kakaem. V rendlíku rozpustíme Heru, přidáme do ní med a za stálého míchání přivedeme k varu.

2. Rozpuštěný tuk s medem vlijeme do mouky a metlami zamícháme. Vznikne tak nejprve sypká směs podobná drobence, teprve k ní přidáme všechna vejce a rozmícháme.

3. Vypracujeme těsto nejprve hnětacími metlami, pak ručně. Těsto rozdělíme na dvě poloviny, zabalíme do potravinové fólie a necháme jeden až tři dny odležet.

4. Těsto před rozvalováním po částech propracujeme na vále, pak vyválíme na 4-5 mm vysokou placku, ze které vyrábíme tvořítky různé tvary.

5. Pečeme při teplotě 190 °C, po upečení potíráme směsí z jednoho celého vejce a jednoho žloutku.

6. Připravíme si fondán a perníčky po vystydnutí dle libosti ozdobíme.

Ořechové hvězdičky

„Je to jednoduché, rychlé a chutné cukroví, které s vámi snadno zvládnou připravit i děti. Výrobu těsta i tvarování cukroví zvládne opravdu každý. Tento recept vám navíc skvěle poslouží i pro využití přebytků z pečení jiného cukroví. Na korpus využijete zbytky lineckého těsta, na hrudku zase směs na vosí úly,“ doporučuje Pavla Stoklasová.

Potřebujeme: Suroviny na těsto – korpus: 470 g hladké mouky, 150 g cukru moučka, 315 g Hery, 2 žloutky, 20 g vanilkového cukru, nastrouhaná kůra z 1 BIO citronu

Suroviny na „hrudku“: 300 g cukru moučka, 300 g mletých ořechů, 1 bílek

Postup:

1. Z rozváleného těsta vykrájíme hvězdičky.

2. Na ně klademe hrudky z ořechové směsi.

3. Nakonec zdobíme mandlí nebo polovinou jádra vlašského ořechu.

4. Vložíme do trouby vyhřáté na 175 až 180 °C a pečeme velmi krátce – jen pět až šest minut.

Další zajímavé články v této kategorii: « Čokoládová pěna s duchy Cuketa a spirálový dort »