čt20022020

pondělí, 08 červenec 2019 08:02

Rádi mlsáte? Upečte si zdravý koláč a dopřejte si sladké bez výčitek

Máte doma přebytek třešní, jahod či jiného ovoce? Co si takhle upéct něco dobrého ke kávě? Sladkou tečku si můžete dopřát, i pokud si zrovna hlídáte linii, existuje totiž celá řada zdravějších a odlehčených receptů. Klíčem jsou ale jednoznačně ty správné suroviny. I z vašeho koláče se tak může stát kvalitní, lehká a výživná svačinka. V článku vám přinášíme recept na super rychlý a jednoduchý špaldový koláč.

Základem každého koláče je obvykle mouka. S rostoucím zájmem o zdravou výživu se však zvedá poptávka také po méně tradičních druzích. Kromě klasické pšeničné mouky tak na pultech obchodů naleznete celou řadu dalších variant plných prospěšných minerálů, které navíc dodají výbornou chuť. Výběr mouky se postupně rozšiřuje i pro celiaky, kteří musí kvůli nesnášenlivosti lepku volit bezlepkové varianty.

Co se týče klasické mouky s lepkem, namísto ní můžete dezert ozvláštnit například moukou špaldovou. Špaldu pěstovali naši předci po tisíce let, pak se na chvíli na tuto obilninu s lehce oříškovou chutí zapomnělo, a nyní se opět hlásí o stále místo v českých kuchyních. Je bohatá například na železo, fosfor či hořčík a obsahuje vitaminy A nebo E. Díky specifické chutí se skvěle hodí pro přípravu sladkého pečiva. Sáhnout ale můžete také po celozrnné či ovesné mouce.

Z bezlepkových variant máte na výběr například mezi pohankovou, rýžovou či kukuřičnou alternativou. Ta poslední se hodí spíše pro slané pokrmy, jako je chleba či polenta. Pohanková mouka je velmi výživná, naleznete v ní vitaminy E nebo skupiny B a minerály jako zinek, měď a hořčík. Na koláče či buchty je také vhodná exotická přirozeně jemně nasládlá kokosová mouka. Nebojte se experimentovat.

RECEPT NA BIO ŠPALDOVÝ KOLÁČ

· 300 g bio špaldové hladké mouky

· 80 g bio třtinového cukru

· polovina bio prášku do pečiva

· 100 g bio másla

· 1 bio vejce

· 150 ml bio mléka

· ovoce v bio kvalitě dle chuti

Mouku promíchejte s práškem do pečiva a cukrem. Vejce rozšlehejte s rozpuštěným máslem a mlékem, obě směsi důkladně spojte. Vlijte jej do vymazané, či pečícím papírem vystlané, formy a poklaďte ovocem. Pečte půl hodiny na 180 °C.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.