07082020

úterý, 04 únor 2020 07:42

Sandra peče koláče z tvarohu i žervé

Sandře Selinger nikdo neřekne jinak než Sanny. To kvůli jejímu úsměvu velkému jak slunce. Péct začala před třemi lety, kdy dělala provozní v jednom hotýlku. „Při pečení jsem se cítila báječně, tak nějak svá. Tak jsem pekla čím dál víc a zkoušela stále složitější cukrovinky. Pak přišel den, kdy jsem upekla první koláč podle svého vlastního receptu. A byl báječný!“ popsala své začátky Sandra.

Chcete vyzkoušet Sandřiny koláče? Přinášíme hned dva recepty.

Čokoládový koláč s žervé krémem

Ingredience (10–12 porcí)

 

Korpus:

· 250 g máslových sušenek

· 55 g Tradičního másla 

· 2 polévkové lžíce holandského kakaa

 

Čokoládová ganache:

· 250 ml 30% smetany

· 200 g kvalitní hořké čokolády

 

Čokoládový krém:

· 600 g  žervé

· 100 g mascarpone

· 4 polévkové lžíce moučkového cukru

· čokoládová ganache

· 3 vejce

1,5 hodiny práce + odležení

Korpus: Dortovou formu vyložíme pečicím papírem a troubu předehřejeme na 180 °C. Sušenky rozdrtíme spolu s kakaem v mixéru nebo ručně válečkem. Máslo rozpustíme a poté spojíme se sušenkami. Vzniklou hmotu vmačkáme na dno formy. Pečeme v předehřáté troubě 15 minut.

Čokoládové ganache: Smetanu dáme vařit. Až začne bublat, přidáme nalámanou čokoládu. Směs vymícháme do hladka. Necháme vychladnout na pokojovou teplotu.

Čokoládový krém: Ručně smícháme Jaroměřické žervé, mascarpone a cukr. Do hladké směsi po jednom zašleháme vejce a nakonec opatrně přimícháme čokoládovou ganache. Vzniklý krém nalijeme na sušenkový základ. Do předehřáté trouby vložíme pekáč naplněný vodou, na něj položíme mřížku a na mřížku koláč. Pečeme 35 minut, poté otevřeme troubu a koláč necháme vychladnout na pokojovou teplotu.

Koláč je nejlepší druhý den, přes noc jej vychladíme v ledničce.

Tipy na zdobení: Koláč můžete zalít další čokoládovou ganache, ovocným rozvarem, slaným karamelem nebo šlehačkou. Hlavně aby vám chutnalo.

Křehký vanilkový koláč s citrónovým přelivem

Ingredience (10–12 porcí)

Křehké těsto: ·

140 g vychlazeného Tradičního másla 

· 2 žloutky

· 70 g prosátého moučkového cukru

· 1 polévková lžíce vanilkového cukru

· kůra z citrónu

· 210 g hladké mouky

· 1 čajová lžička prdopeče (prášku do pečiva)

· špetka soli

 

Vanilkový krém: ·

300 g  žervé

· 100 g mascarpone

· 100 ml 30% smetany

· 4 polévkové lžíce vanilkového cukru

· zrníčka z půlky vanilkového lusku

· 1 polévková lžíce vanilkového pudinku

· 3 vejce

 

Citrónový přeliv:

· 4 žloutky

· 70 g třtinového cukru

· 70 ml čerstvé citrónové šťávy

· 50 g másla

Keramická koláčová forma, 1 hodina práce + odležení těsta

Těsto: Křehké těsto připravíme alespoň 3 hodiny dopředu, nejlépe ho necháme odležet přes noc. Smícháme všechny sypké suroviny, nastrouhanou kůru z citrónu, žloutek a na malé kousky nakrájené studené máslo. Nejprve směs jemně umixujeme a poté ji rychle zpracujeme rukama, aby zůstala křehká, nesmí se přepracovat. Je-li konzistence těsta příliš sypká, můžeme přidat 3 lžíce ledové vody. Krásně spojené těsto zabalíme do potravinové fólie a dáme odležet do lednice.

Troubu předehřejeme na 175 °C a mezitím těsto vyválíme, přeneseme do máslem vymazané formy a propícháme po celé ploše vidličkou. Důležité je těsto zatížit, aby nedělalo při pečení bubliny – jako

zátěž použijeme pečicí papír vysypaný suchými fazolemi nebo hrachem. Pečeme 15 minut, potom sundáme zátěž a pečeme ještě asi 7 minut, aby těsto zezlátlo.

Vanilková vrstva: Jaroměřické žervé, mascarpone, smetanu, cukr a vanilku vyšleháme do spojení a poté po jednom ručně vmícháme vejce. Nakonec jemně vmícháme vanilkový pudink. Krém nalijeme na připravený korpus a pečeme dalších 30 minut.

Citrónový přeliv: Přeliv připravíme tak, že smícháme všechny suroviny a ve vodní lázni je mícháme tak dlouho, až nám vznikne krásně hustá směs. Tu následně nalijeme na upečený koláč.

Tip navíc: Vyšlehejte zbylé bílky s cukrem do pevného sněhu. Ten naneste na koláč a opečte flambovací pistolí.