po15072024

úterý, 11 červen 2024 01:00

Více než 25 tisíc návštěvníků na Dni Kozla slavilo 150. výročí založení pivovaru ve Velkých Popovicích

Legendární Velkopopovický pivovar v sobotu 8. června na Dni Kozla oslavil 150 let od svého založení. Branami areálu pivovaru prošlo více než 25 tisíc návštěvníků, připíjelo se výročním pivem Kozel Majstrštyk, o zábavu se postarali známí muzikanti a nechybělo ani opravdu velké narozeninové překvapení – unikátní kozlí pivní rohlík, který byl s rekordní délkou jeden a půl metru zapsán do České knihy rekordů.

Ve středočeských Velkých Popovicích se vaří pivo nepřetržitě 150 let. Oslavy výročí proběhly v sobotu přímo v areálu pivovaru na tradičním Dni Kozla. Jedním z vrcholů bylo narážení dřevěného sudu s výročním pivem Kozel Majstrštyk. „Tenhle speciál uvařili naši sládci v limitované edici u příležitosti oslav. Je to polotmavé pivo krásně propojující minulost se současností. První uvařená várka piva Kozel byl totiž černý ležák a nejoblíbenější pivo v současnosti je pak světlý ležák Kozel 11,“ vysvětluje Václav Šimek, manažer Velkopopovického pivovaru. Spolu s ním si na jevišti na dalších úspěšných 150 let pivovaru připili starostka Velkých Popovic Lenka Chalupníčková a obchodní sládek Vojtěch Homolka.

Kozel Majstrštyk byl zároveň jednou z klíčových ingrediencí v receptuře obřího pivního rohlíku ve tvaru kozlího rohu, který byl během oslav zapsán do České knihy rekordů a který vznikl ve spolupráci se Staročeskou pekárnou. „Když nás pivovar ve Velkých Popovicích oslovil s myšlenkou na upečení rekordního 150 cm dlouhého pivního rohlíku ke 150. výročí založení pivovaru, byla to velká výzva. Museli jsme vymyslet, jak udržet tvar takto velkého rohlíku při kynutí a jak dlouho ho péct. Všechno se ale podařilo a pivní rohlík upečený z piva Kozel Majstrštyk splnil očekávání,“ říká Milan Šindelář ze Staročeské pekárny, která sídlí nedaleko Velkých Popovic. Pro návštěvníky Dne Kozla pak byly připraveny menší verze kozlího pivního rohlíku.

Součástí Dne Kozla 2024 byly koncerty kapel Monkey Business, Wohnout, Brutus, Tomáše Kluse a YoYo Bandu. Pro návštěvníky byly připraveny také speciální prohlídky pivovaru, ukázky tradičních řemesel i hasičská zóna. Dospělí ochutnávali pivo načepované těmi nejlepšími výčepními a sami si mohli svůj um vyzkoušet ve škole čepování. Zážitkem pro mnohé návštěvníky byl nejen samotný Den Kozla, ale i cesta do Velkých Popovic, na kterou se z pražského Hlavního nádraží vydali motorákem Kozel expres.

· Ve Velkých Popovicích se vařilo pivo nejméně od 16. století. Vznik současného velkopopovického pivovaru inicioval František Ringhoffer II. (1817–1873), významný průmyslník, podnikatel, politik, starosta Smíchova a poslanec Českého zemského sněmu. Do dnešních dnů se z rozsáhlého komplexu Ringhofferových závodů zachoval pouze pivovar Velké Popovice. Je jediným výrobním závodem rodiny Ringhofferů, který nepřetržitě vyrábí svůj produkt od založení v roce 1874 až do současnosti.

· První várka piva byla v Ringhofferově pivovaru uvařena 15. prosince 1874. Velkopopovické pivo se

postupně rozšířilo po celé zemi a s rostoucím odbytem se rozrůstal i samotný pivovar.

· Kde se vzal ikonicky kozel v jeho názvu a na etiketě? Legenda praví, že obrazová podoba kozla je dílem potulného francouzského malíře. Skutečnost je však prozaičtější – výraz „kozel“ byl v Čechách v minulosti běžně užíván pro silné černé pivo, právě takové, jaké vařili ve Velkých Popovicích. Zřejmě nejstarší vyobrazení kozla se objevilo přibližně v roce 1910 na reklamní tabuli pivovaru s nápisem „Velko-Popovický KOZEL“.

· Výročí 150 let od založení připomíná i tematická publikace nebo kolekce oblečení a upomínkových předmětů. Vše je v prodeji v Kozlím obchůdku přímo v pivovaru Velké Popovice.

· Velkopopovický pivovar je součástí Plzeňského Prazdroje. S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.