14062024

středa, 29 květen 2024 21:55

Víkendový tip z pivovaru Velké Popovice: Tomáš Klus, Monkey Business, Wohnout, Brutus a YoYo Band 8. června na Dni Kozla

Na letošním 29. ročníku Dne Kozla vyvrcholí oslavy 150. výročí založení pivovaru ve Velkých Popovicích. Mezi gratulanty budou také Tomáš Klus, Monkey Business, Wohnout, Brutus a YoYo Band. Na stagi v areálu pivovaru bude živá hudba v jejich podání znít od 12 do 21 hodin. Vstup na Den Kozla je zdarma.

Na zdraví a další úspěšná léta velkopopovického pivovaru se bude připíjet pivním speciálem Kozel Majstrštyk. Zdejší sládci na počest 150. výročí uvařili limitovanou edici spodně kvašeného polotmavého ležáku (25 EBC) o stupňovitosti 13 % a obsahu alkoholu 5,3 % obj. a hořkostí 35 IBU. „Díky plnému sladovému tělu, karamelovým tónům a jemné hořkosti nabízí Kozel Majstrštyk výjimečný chuťový zážitek,“ říká Milan Bittner, hlavní sládek velkopopovického pivovaru. Kozel Majstrštyk bude k dostání na Dni Kozla a už během května si ho mohou lidé vychutnat ve zhruba tisícovce hospod a restaurací v Česku v rámci Volby sládků.

Výroční pivo Kozel Majstrštyk bude dostupné také při degustaci na trase speciální prohlídky, kterou u příležitosti letošních oslav mohou lidé navštívit od května do konce turistické sezony. Kromě varny, ležáckých sklepů nebo symbolu pivovaru, živého kozla Oldy, uvidí i jedinečnou výstavu představující vývoj etiket piva Kozel.

K dobrému pivu patří dobré jídlo – na Dni Kozla bude na výběr z tradiční klasiky, jako jsou klobásy či masa na grilu, i z vegetariánského občerstvení.

Den Kozla 2024 nabídne nejen známými jmény nabitý line-up, pivní speciál, vydatné občerstvení, speciální prohlídky, ale také Kozlí expres! Retro motoráček vyjede z Hlavního nádraží v Praze do Velkých Popovic v 10:05, během dne bude pendlovat mezi Velkými Popovicemi a Stránčicemi a večer ve 21:50 se i s návštěvníky vydá na cestu zpět do Prahy.

Výročí 150 let od založení pivovaru připomene tematická publikace a kolekce oblečení a upomínkových předmětů. Vše bude v prodeji v Kozlím obchůdku přímo v pivovaru Velké Popovice.

· Ve Velkých Popovicích se vařilo pivo nejméně od 16. století. Vznik současného velkopopovického pivovaru inicioval František Ringhoffer II. (1817–1873), významný průmyslník, podnikatel, politik, starosta Smíchova a poslanec Českého zemského sněmu. Do dnešních dnů se z rozsáhlého komplexu Ringhofferových závodů zachoval pouze pivovar Velké Popovice. Je jediným výrobním závodem rodiny Ringhofferů, který nepřetržitě vyrábí svůj produkt od založení v roce 1874 až do současnosti.

· První várka piva byla v Ringhofferově pivovaru uvařena 15. prosince 1874. Velkopopovické pivo se postupně rozšířilo po celé zemi a s rostoucím odbytem se rozrůstal i samotný pivovar.

· Kde se vzal ikonicky kozel v jeho názvu a na etiketě? Legenda praví, že obrazová podoba kozla je dílem potulného francouzského malíře. Skutečnost je však prozaičtější – výraz „kozel“ byl v Čechách v minulosti běžně užíván pro silné černé pivo, právě takové, jaké vařili ve Velkých Popovicích. Zřejmě nejstarší vyobrazení kozla se objevilo přibližně v roce 1910 na reklamní tabuli pivovaru s nápisem „Velko-Popovický KOZEL“.

· Velkopopovický pivovar je součástí Plzeňského Prazdroje. S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.