st16102019

čtvrtek, 03 říjen 2019 01:00

Pečující triky pro krásné vlasy

Nejen vaše pleť dostává v zimě zabrat. Ledově chladný vítr, teploty blížíce se k nule, suchý vzduch ve vytopených místnostech, umělé pletené čepice… to vše vlasy namáhá i samotnou pokožku hlavy. Vlasy jsou v zimě nadměrně zatěžované, což se přirozeně projevuje i na jejich vzhledu.

Začínají být vaše jindy tak zdravé kadeře suché, mají nulový objem, působí unaveně a postrádají lesk i tvar? Nepropadejte panice, stačí pár jednoduchých pečujících triků a těmto příznakům předejdete.

Kvalita našich vlasů je neustále těžce zkoušena vnějšími i vnitřními vlivy. To, v jaké kondici je máte právě nyní, je výsledkem souběžného působení mnoha rozličných faktorů, jako je počasí, životní prostředí, kvalita používaných kosmetických produktů, míra vystavení slunečnímu záření nebo také skladba jídelníčku s nedostatečným zastoupením minerálů a celková životospráva. Kadeřím příliš nesvědčí mráz, ostřejší vítr, sníh, teplotní výkyvy a UV záření. K tomu je třeba připočíst občasné zkrášlovací úkony jako barvení, zesvětlování, melírování nebo trvalá, používání fénu, žehličky, kulmy a nešetrné česání, a je zaděláno na vlasovou pohromu.

Extrémně suché či mastné vlasy

Nejvíce dostává v mrazivém počasí zabrat pokožka hlavy. Vlivem chladu, suchého vzduchu a častého střídání teplot má tendenci více se vysušovat a šupit se. Vysušená pokožka však může vést i ke zcela opačnému scénáři, a to ke zvýšené produkci kožního mazu. Paradoxně se proto vlasy mohou mastit mnohem více než jindy. "Doporučuji na podzim a v zimě pozměnit vlasovou péči a zahrnout do ní i produkty určené pro suché a poškozené vlasy," radí Renáta Gacká, vlasová expertka profesionální vlasové kosmetiky Nouvelle.

"Zdravý vlas obsahuje dostatečné množství molekul vody. Vlivem chladu a suchého vzduchu se voda z vlasů odpařuje, vlasové vlákno křehne a vznikají na něm trhlinky. Dochází také k úbytku živin, proto kadeře ztrácejí lesk a pružnost. Vlas je ve výsledku tenčí a náchylnější k dalšímu poškození," vysvětluje Gacká. "Doporučuji proto šampon na poškozené vlasy z řady Double Effect, která obsahuje základní stavební živiny, keratin a výtažek z chmele. Samozřejmostí je pak nasazení intenzivně pečující a regenerační péče v podobě kondicionérů a masek," doplňuje Renáta Gacká.

Přecitlivělá pokožka, lupy a svědění

Nadměrné vysoušení pokožky hlavy může vést k podráždění, zarudnutí a dokonce i tvorbě svědivých lupů. Pokud i vy bojujete s neustálým nutkáním škrábat se ve vlasech, kupte si v lékárně speciální zklidňující šampony proti lupům. Šetrně vlasovou pokožku vyčistí a zamezí opětovnému výskytu nepříjemných šupinek.

Upravte životní styl a eliminujte stres

Odborníci radí doplnit vnější péči o důkladnou výživu zevnitř. Vhodná úprava jídelníčku dokáže s kvalitou vlasů hotové zázraky. Křehké a lámavé vlasy nejvíce ocení jídelníček bohatý na železo, zinek a selen, vitaminy B a C a omega-3 mastné kyseliny. Ty najdete především v mastnějších rybách, jako je tuňák, makrela nebo sardinky. Vyhněte se konzumaci alkoholu, kofeinu obsaženému v kávě a čaji a zapomeňte také na kouření. Všechny tyto neřesti totiž brání správnému vstřebání minerálů z přijímané potravy.